Skoči na glavno vsebino

1. DECEMBER – SVETOVNI DAN BOJA PROTI AIDS-U

KAJ JE SVETOVNI DAN BOJA PROTI AIDSU?

Svetovni dan boja proti aidsu poteka vsako leto 1. decembra. To je priložnost, da se ljudje po vsem svetu združijo v boju proti HIV, pokažejo podporo ljudem, ki živijo s HIV, in se spomnijo tistih, ki so umrli zaradi bolezni, povezane z aidsom. Svetovni dan boja proti aidsu, ustanovljen leta 1988, je bil prvi svetovni dan zdravja.

ZAKAJ JE SVETOVNI DAN BOJA PROTI AIDSU POMEMBEN?

Po vsem svetu obstaja približno 38 milijonov ljudi, ki imajo virus. Kljub temu da je bil virus identificiran šele leta 1984, je več kot 35 milijonov ljudi umrlo zaradi virusa HIV ali aidsa, zaradi česar je ena najbolj uničujočih pandemij v zgodovini.

Danes je znanstveni napredek dosegel pri zdravljenju virusa HIV, da obstajajo zakoni za zaščito ljudi, ki živijo s HIV, in o stanju razumemo veliko več. Kljub temu vsako leto veliko ljudem po svetu diagnosticirajo HIV, ljudje ne poznajo dejstev o tem, kako zaščititi sebe in druge, stigma in diskriminacija pa ostajata resničnost za mnoge ljudi, ki živijo s to boleznijo.

Svetovni dan boja proti aidsu je pomemben, ker javnost in vlado opozarja, da HIV ni izginil – še vedno je nujno potrebna finančna podpora, povečati ozaveščenost, se boriti pred predsodki in izboljšati izobraževanje.

KAJ LAHKO STORIM NA SVETOVNI DAN BOJA PROTI AIDSU?

Svetovni dan boja proti aidsu je priložnost za solidarnost z milijoni ljudi, ki živijo s HIV po vsem svetu. Večina ljudi to stori tako, da na ta dan nosi rdeč trak o zavedanju HIV. 

Povezava do petih filmov na to tematiko:

 Vredno ogleda.

(Skupno 272 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Dostopnost